Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Dudaklarınızı Soğuk Havalardan Koruyun
08.02.2024

Dudaklarınızı Soğuk Havalardan Koruyun

Havalar yazın da bitmesiyle gün geçtikçe daha da soğumaya başladı. Bazı bölgelerde kar bile kendini gösterirken bir çoğumuzun dudaklarıyla sorunları da hava ısısına paralel olarak ortaya çıkmaya başlıyor. Peki soğuk havada dudağımıza ne olur?
Aslında soğuk havanın dudaklara etkisini aktarırken tek bir gerçekten yola çıkacağız; kuruluk. Hava soğudukça, nem oranı aynı ölçüde azalıyor. Çünkü soğuk hava nemi bünyesinde tutamıyor. Bunun doğal sonucu olarak da kuruluk yaşanıyor..
                                                         


 

Cildin her yüzeyi bu kuruluktan nasibini olumsuz ölçüde alsa da, en hassas bölgelerimizden biri olan dudaklarımız daha yoğun bir şekilde kuruluktan etkileniyor. Çünkü dudaklarımız cildimizin diğer bölgeleri gibi yağ bezlerine sahip değil. Dolayısıyla kurumaya daha yatkın.
Sonuç olarak da çatlamalar ve soyulmalar meydana geliyor. Hani o her an canımızı yakan, ne yediğimizden ne de içtiğimizden zevk almamızı engelleyen, ara ara dalıp dişlerimizle soyduğumuzda yaralara neden olan...
                                                       

 


Ayrıca dudaklar daima açıkta olduğu için vücudun diğer bölgeleri gibi onu soğuktan korumak çok kolay olmayabilir. Bu nedenle savunmasız dudakları soğuk havalara hazırlamak için dudak bakımına özen göstermelisin. Düzenli olarak dudak bakım ürünleri kullanarak bu sorunu oldukça basit bir şekilde çözebilirsin. Soğuk havalarda dudak bakımının nasıl yapılacağı konusunda şu püf noktaları unutmamalısın:
*Kuru cildin ve dudak çatlamalarının en önemli nedenlerinden biri yeterince su içmemektir. Günde 2 litreye yakın su içmek vücudunun daha sağlıklı olmasını sağlar. Dudakların da daha dolgun görünmesine yardımcı olur.
*Güneşin cilde verdiği zarar yalnızca yüzü ve vücudu değil, dudakları da etkiler. Yüzünüzü güneşten korurken dudakları da korumayı ihmal etmemelisiniz. Bunun için özel dudak güneş kremlerini kullanabilirsin.
*Dudak maskesi ve dudak peelingi yapmak, dudakları ölü derilerde arındırır ve yeniler. Özellikle yatmadan önce dudak maskesi uygulayarak uzun saatler dudaklarının korunmasını sağlayabilirsin. Dudak peelingi ise dudaklarındaki kan dolaşımını artırarak daha canlı bir görünüm kazandırır.
*Dudak bakım ürünleri kullanmalısın. Bu ürünler arasında kremler, balmlar ve balsamlar yer alır. Dilediğini sıklıkta uygulayabileceğin bu ürünler sayesinde dudak kuruması sorununu oldukça etkili bir şekilde çözebilirsin. Genellikle şeffaf renkli olan bu ürünler, dudaklara yoğun nem kazandırarak kurumasını ve çatlamasını önler.
                                                                     Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

                                                                                 
Dudak ve dudak kenarındaki kurulukların pek çok sebebi olması mümkündür. Kullandığınız bir ilaç, yetersiz su tüketimi, fazla yağlı & baharatlı beslenme, aşırı soğuk, rüzgar… Tüm bunlar dudaklarınızın kurumasına ve çatlamasına sebep olabilir. Dudaklarınızın kurumaması ve çatlamaması için bazı noktalara dikkat edebilirsiniz.
Dudalarınız kuruduğunda ya da çatladığınızda yapmanız gerekenler olduğu kadar yapmamanız gerekenler de var diyebiliriz. İlk olarak, dudaklarınız çatladığında dudaklarınızı soymamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Dudaklarınızı soymak ve kuruyan dudakları koparmak, dudaklarınızı iyileştirmez. Hatta aksine, dudaklarınızın daha kötü olmasına sebep olur. Çatlayan dudaklarınızı soyup koparmak yerine onları nemlendirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca önerilerimizi uygulayarak dudaklarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz!Dudak Peelingi Yapın!
Dudaklarınızıdaki kurumaların ve çatlamaların önüne geçmek için yapabileceğiniz şeylerden ilki, dudak peelingi. Dudak peelingi yaparak dudaklarınızdaki ölü deriden kurtulabilirsiniz. Ayrıca peeling, dudaklarınızdaki kan dolaşımını da arttırır. Bu sayede dudaklarınızın rengi daha canlı, parlak görünür. Eğer dudaklarınızdaki kan dolaşımı azsa dudaklarınızın rengi daha az pembe, daha az canlı görünür. Bu yüzden peeling uygulaması yapabilirsiniz. Kış aylarında da peelingin etkisi oldukça fazladır. Dudaklarınızı nemlendirmeden önce peeling uygulayarak ölü derilerden dudaklarınızı arındırabilirsiniz. 

Dudak Maskesi ile Dudaklarınızı Nemlendirin!
Dudaklarınız için yapabileceğiniz bakımlardan bir diğeri, dudak maskesi! Dudak maskesi ile dudaklarınızı nemlendirerek soğuk sonbahar ve kış günlerini daha az hasarla atlatabilirsiniz. Soğuk havalarda, vücuttaki nem oranı genellikle düşer. Bu yüzden de dudaklarınızda kurumalar artar. Bunu, dudaklarınıza yapacağınız nem maskeleri ile dengeleyebilirsiniz. Kaliteli içeriklerden üretilen dudak maskesi çeşitlerini kullanarak kış boyunca dudaklarınızın parlak, canlı ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Dudak bakım maskeleri genellikle 15 dakikada yapabileceğiniz pratik maskelerdir.
En etkili ve en çok tercih edilen dudak bakım ürünlerini kampanyalı ve indirimli fiyatlarla buradan inceleyebilirsiniz :)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.